Ako často by ste si mali meniť paplón?

Ako často by ste si mali meniť paplón?

Spánková rada nedávno odhalila, že šimpanzy spia v čistejších posteliach ako ľudia, a preto nie je prekvapením, keď zistíme, že naše periny často nechávame oveľa dlhšie, než je dátum ich spotreby. Pod krásnymi prikrývkami a posteľnými obliečkami sú často periny, ktoré sú hrudkovité, tenké a vyslovene špinavé, no tento kúsok do spálne je nevyhnutný nielen pre spánok, ale aj pre naše celkové zdravie.

Ako teda spoznáte, že je čas vymeniť perinu?

Prikrývky prichádzajú v mnohých rôznych tvaroch a veľkostiach. Majú rôzne výplne od syntetických po prírodné páperie a perie, hodváb alebo vlnu. Líšia sa hmotnosťou, s rôznymi „taškami“ pre rôzne teplotné preferencie a ich kvalita sa pohybuje od drahších po lacnejšie položky. Nech už je však vaša perina akákoľvek, jedným z prvých príznakov, že ju treba vymeniť, je, keď sa stane tenkou a ochabnutou.

 

Ako teplá je vaša perina?

Ak náplň vašej periny už nie je nadýchaná a rovnomerne rozložená, nemôže zachytávať vzduch rovnakým spôsobom, aby udržala vašu telesnú teplotu. Udržiavanie správnej teploty počas noci je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré vám zabezpečia pohodlný spánok po celú noc. Ak máte na prikrývke studené miesta, je pravdepodobnejšie, že sa zobudíte v skorých ranných hodinách, keď teplota okolia klesne.

 

Prečo sa vám perina hromadí?

Ďalším znakom potreby výmeny prikrývky je to, že výplň je hrudkovitá. Ako perina starne, jej výplň sa môže zhlukovať – to sa môže stať pri syntetických aj prírodných výplniach. Potrasenie prikrývky po praní tomu môže pomôcť zabrániť, ale ak nie je možné oddeliť hrudky, pravdepodobne je čas kúpiť si novú.

 

Ako často by ste mali prať perinu?

Periny by sa mali pravidelne prať, pričom väčšina predajcov posteľnej bielizne odporúča pranie každých pár mesiacov, alebo aspoň dvakrát do roka. Periny by sa mali prať v bežnej práčke, nie chemicky, aj keď to možno budete musieť urobiť v práčovni, ak vaša vlastná práčka nie je dostatočne veľká. Každý rok vyhodíme do postele približne 454 g kožných buniek a každú noc stratíme počas spánku asi pol litra vlhkosti. Spolu s pleťovými olejmi sa veľa z toho prenesie aj na naše periny. Po chvíli, keď naše periny začnú vyzerať menej ako čerstvé, v tomto štádiu je takmer určite čas na upgrade.

Problémom môže byť aj to, ak sa periny pravidelne neperú. Roztoče jedia kožné bunky, ktoré vylučujú ľudia a darí sa im vo vlhkom prostredí, ako sú postele. Môžu spôsobiť príznaky podobné sennej nádche, ako je kýchanie a výtok z nosa. Mnoho ľudí s alergiami na roztoče tiež pociťuje príznaky astmy, ako sú ťažkosti s dýchaním a sipot. Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, môže vám pomôcť výmena prikrývky za hypoalergénne. V našej ponuke na webe www.intermedicsk.sk nájdete všetky prikrývky a vankúše hypoalergénne. 

 

Ako dlho si môžete nechať perinu?

Periny by sa mali vymieňať každé dva až päť rokov, ale je možné predĺžiť životnosť vašej periny. Obliečky na periny sa oveľa ľahšie perú a dokážu ochrániť vašu perinu pred škvrnami a zachytením roztočov. 

 

Strácajú periny teplo?

Mať letnú a zimnú perinu je tiež dobrý nápad. Vieme, že existuje ideálna teplota na spánok, a keď teplota prostredia stúpne alebo sa ochladí, zaspávanie trvá dlhšie a častejšie sa prebúdza a menej sníva. Kopnutie nesprávnej periny na podlahu, kde môže zachytávať špinu a prachové roztoče, nespraví nič pre jej dlhú životnosť, takže zvoliť letnú váhu, zimnú váhu alebo celoročné periny je rozumnou voľbou.

 

Keď sa už rozhodnete vymeniť perinu, venujte čas skúmaniu správnej voľby, pretože výber správneho produktu môže výrazne zlepšiť kvalitu vášho spánku. 

 

Ak si chcete prečítať viac o našich prikrývkach, zamierte do nášho spoľahlivého odborného článku, kde Vám pomôžeme vybrať si ten správny paplón. Kliknite sem. 

 

Pozrite si našu kompletnú ponuku luxusných prikrývok a súprav tu. 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť